gru
5
2012

Pochwała niekonsekwencji czyli zdjęcia cyfrowe

„Innymi słowy, konsekwencja zupełna jest identyczna z praktycznym fanatyzmem, niekonsekwencja jest źródłem tolerancji” *

Pierwsze zdjęcie powstało zupełnie przez przypadek. Na wakacjach 2009 roku pod krzywą wieżą w Pizie. Patrzyliśmy na turystów, którzy fotografowali się udając, że podtrzymują przechylającą się wieżę. Nie da się ukryć, że w Pizie również byliśmy głownie dla wieży. Ale nie chcieliśmy mieć takich samych zdjęć co wszyscy. Przez przypadek trochę zrobiliśmy zdjęcie zza naszych łysych łbów z obiektem w tle. Zdjęcie spodobało się nam na tyle, że powstały kolejne. Tak powstały pierwszy set z cyklu przez znajomych nazwanego Karki na wakacjach.

[photosmash id=16]

Włoski zestaw był pracą grupową. Dwie osoby pozowały jedna wyzwalała migawkę. We trójkę jednak dobieraliśmy tła, kompozycje (za dużo szyi, za mało szyi, z barkami czy do pasa). Podobny system zadziałała podczas pobytu w Wietnamie.

[photosmash id=17]

W Mongolii wylądowaliśmy już tylko we dwóch. Razem z lekkim statywem, który uniezależnił nas od konieczności posiadania trzeciej osoby na podorędziu.

[photosmash id=18]

Wszystkie dotychczasowe karki powstały przy użyciu Canona G9. Wszystkie są czysto cyfrowe. Nie ma tu Holgi.

Holgą też mógłbym na pewno takie zdjęcia zrobić. Mógłbym użyć statywu. Mógłbym kupić adapter i długi wężyk spustowy. Mógłbym… i szczerą mam nadzieję, że to zrobię i że będę rozbudowywał ten cykl holgując sobie.

Ale do czego zmierzam. Dla mnie wartość tych zdjęć nie wynika z tego jakiego aparatu użyłem ale z konsekwencji i spójności w samym sposobie fotografowania. Bo tak naprawdę ważniejszy dla mnie był formalny pomysł, to jak chcę sfotografować swoje wakacje a nie to jakim sprzętem to zrobię. Co nie znaczy bynajmniej, że uważam sprzęt za nieistotny.

I chyba o tym, że nie aparat zdobi fotografującego chciałem napisać… i niekonsekwentnie do charakteru holga.pl pokazać zdjęcia z cyfry.

* (Leszek Kołakowski, „Pochwała niekonsekwencji. Pisma rozproszone sprzed roku 1968″, Wydawnictwo Puls. 2002)

Pochwała niekonsekwencji czyli zdjęcia cyfrowe

O Autorze:

Właściciel Holgi 120 CFN. Już drugiej. Pierwszej odpadł obiektyw. Chciałbym robić więcej zdjęć. Chciałbym oglądać dużo dobrych zdjęć. Chciałbym móc łatwo do nich dotrzeć.

2 Komentarzy + Dodaj komentarz

  • Fany pomysł na serię. Przemyślenia na temat sprzętu zacne i słuszne w moim mniemaniu :)

ZNAJDŹ NAS:

Holga.pl. All rights reserved 2011. Kontakt: holga.pl@gmail.com
Projekt i wykonanie: www.StudioGraficzne.com