sty
27
2013

Monika Ostrowska: świadomość plastiku


Przy okazji naszego pierwszego albumu jeden z portali umieścił o tym informację (można zobaczyć tu).

Pod tym artykułem znalazłem taki komentarz:

„Artykuł dla idiotów… Dobra fotografia to nie jest seryjne „pstrykanie cyfrówkami”, tak samo jak nie jest nią pstrykanie plastikowymi zabawkami i dorabianie infantylnej ideologii do kiepskich jakościowo zdjęć. Dzisiejsze cyfrowe lustrzanki przewyższają jakikolwiek „analog” nie tyle w ułatwieniu robienia doskonałych technicznie zdjęć (dobry fotograf poradzi sobie w każdej technologii), ale przede wszystkim w otwarciu pola dla wyobraźni i kreatywnych eksperymentów o jakich w analogu nie ma zwyczajnie mowy. Idiota lansujący się z „oldschoolowym” plastikowym aparacikiem jest takim samym idiotą jak ten z topową cyfrową lustrzanką, jeżeli fotografia to dla niego tylko techniczne możliwości aparatu.”

Do naszych  albumów dostaliśmy  wiele zdjęć, które same sobą mogą takim opinią przeczyć. Przykładem są zdjęcia  Moniki Ostrowskiej, która nadesłała zwoje prace do albumu „Pięć minut stad”. 

Te zdjęcia pokazują, że plastikowa zabawka jest tyko narzędziem, takim samym jak topowe cyfrowe lustrzanki. Te fotografie pokazują, że to człowiek tworzy a aparat tylko pozwala realizować jego zamierzenia. Oglądając je nie zastanawiam się nad tym czy to analogowa czy cyfrowa fotografia. To nie jest ważne. Istotne jest to, że widzę spójne i przemyślane obrazy, zrobione przez kogoś kto co chce przez nie pokazać.

[photosmash id=25]

Jeszcze dwa słowa o zdjęciach. Mają oniryczny klimat. Podwójne ekspozycje – portrety na tle przyrody – nasuwają mi myśli o maskach pośmiertnych, o przemijaniu. Niewyraźne sylwetki odchodzących postaci i ukwiecone schody potęgują te skojarzenia. Podobają mi się. Jednym słowem wywołują we mnie emocje. I to sobie w zdjęciach cenię.

Warto też dodać, że Monika wnosząc po stronie http://www.aparatki.pl fotografią nie zajmuje się wyłącznie hobbystycznie czy też amatorsko. Na pewno jest świadomą fotografką.

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Moniki Ostrowskiej. Więcej jej prac jest dostępnych na stronie http://monikaostrowska.com

Komentarze są zamknięte.

ZNAJDŹ NAS:

Holga.pl. All rights reserved 2011. Kontakt: holga.pl@gmail.com
Projekt i wykonanie: www.StudioGraficzne.com